Chłodnictwo znalazło rozwiązanie dla wszystkich problemów związanych z przechowywaniem, transportowaniem czy wykorzystywaniem żywności. Dzisiaj właściwie nie ma miejsca w którym nie można byłoby zainstalować urządzenia chłodzącego. Wszędzie tam, gdzie tylko jest dostęp do prądu i mogą chodzić agregaty chłodnicze, tam można obecnie zainstalować lodówkę czy chłodnie.
Przewożenie żywności statkami również wymaga zainstalowania specjalnej chłodni. Statki pasażerskie przewożą żywność, którą podaje się płynącym pasażerom. Statki rybackie z kolei potrzebują chłodni do tego, żeby ryby nie popsuły się podczas schodzenia z połowów na ląd. Nie zmienia to faktu, że obecność chłodni na statku w dzisiejszych czasach jest koniecznością.
Statki, na których zainstalowane są chłodnie albo mroźnie, stosują agregaty, nie tylko te niezbędne do pracy chłodni, ale również te, które wytwarzają prąd. Do chodzenia chłodni na statku wymagane są więc nie tylko agregaty chłodnicze ale również agregaty prądotwórcze.
Dzięki opracowaniu technologii montażu chłodni na statkach zyskano możliwość transportu żywności drogą morską. Warto pamiętać, że sto lat temu było to nie możliwe, dlatego transport morski w przypadku żywności miał zastosowanie tylko w przypadku produktów nie psujących się w wysokich temperaturach. Zimą, kiedy na zewnątrz było chłodno, transport morski był możliwy ale bardzo uciążliwy.
Chłodnie możemy zamontować teraz wszędzie. Warto pamiętać, że w naszych domach również są chłodnie w postaci lodówek. Ich działanie również napędzają agregaty, podobnie jak duże chłodnie oraz komory mroźnicze.